T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GETAT Uygulama Merkezi

Güncelleme Tarihi: 07/05/2019

          GETAT Uygulama Merkezi

Poliklinik Tanımı

      Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulama Merkezinde 3 Sedye,2 Koltuk,7 yatak ile;  Akupunktur, Hacamat, Proloterapi, Nöralterapi , PRP işlemleri konusunda Uzman  ve Sağlık Bakanlığı sertifikası bulunan  2 Doktor,1 Hemşire,1 Sekreter görev yapmaktadır.Ünitede hastaların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra uygun görüldüğü takdirde seanslara başlanmaktadır.

Poliklinik Hizmetleri

1.Akupunktur Polikliniği :

    Akupunktur  vücut yüzeyindeki bazı noktaların iğnelenmesi ile vücudun adeta kendi eczanesini kullanarak, organları hastalıklardan koruyan ve 150 kadar hastalığı etkin olarak tedavi eden tıbbi bir tedavi şeklidir. Vücudun belirli yerlerine iğne batırılması ve vücudun başka noktasında tepki uyandırması olarak ta tarif edebileceğimiz akupunktur, vücut güçlerine uyarlanmakta, bazılarını bastırarak bazılarını da uyararak rahatsızlığı gidermeyi amaçlandırmaktadır. Akupunktur, organizmanın tüm iç enerjisini düzene koyan bir metot olarak düşünülebilir. Akupunktur tedavi yöntemi anlayışında, vücudun bütün yüzeyini kapsayan bir enerji ağı bulunmaktadır ve bu da yaşam enerjisine benzetilmektedir. İnsan vücudunda ,bu enerjiyi azaltan veya artıran,saptıran ve belli bir noktaya yönlendiren kumanda noktaları bulunmaktadır.Tıpta buna hareket uyandırıcı veya refleks uyandırıcı denmektedir.Tıbbın pek çok alanında yaralanılan bu yönteme,öncelikli şekilde ağrıların tedavisinde başvurulmaktadır. Akupunkturu popüler yapan şey, yöntemin tamamen zararsız olmasıdır.    

      Akupunktur özel olarak bu iş için imal edilmiş olan tek kullanımlık steril iğnelerin vücuttaki ve kulaktaki belli noktalara batırılması ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sırasında geçici ve kalıcı iğneler kullanılabilmektedir. Geçici iğneler seans sonrasında hemen çıkarılmakta, kalıcı iğneler ise hastanın vücudunda 7-10 gün süreyle kalabilmektedir. İğneli akupunktur dışında bazen elektroakupunktur, lazer akupunktur ve moksa yöntemleri de tedavide kullanılabilmektedir. Tedavide hangi akupunktur yönteminin kullanılacağını size doktorunuz önerecektir.

      Akupunktur Tedavisi İçin Uygun Olan Hastalıklar:

 • Psikolojik Rahatsızlıklar : Depresyon, Anksiyete, Panik Atak
 • Kilo Verme
 • Kısırlık-Doğurganlık Tedavileri
 • Adet Düzensizliği
 • Sigara Bırakma
 • Her tür Kas-İskelet Sistemi Ağrısı:  Boyun-Bel Fıtığı, Tendinitler,Omuz ve Diz Rahatsızlıkları,Kulunç Tedavisi, Karpal Tunel Sendromu,Topuk Dikeni
 • Migren, Baş ağrısı
 • Çocuklarda İdrar Kaçırma
 • Yüz Felci
 • Multiple Skleroz
 • Trigeminal Nevralji vb. birçok hastalık

     Kullanılan iğneler tek kullanımlık steril iğnelerdir. Kliniğimiz randevulu sistemle çalışmakta olup, seans sıklığı ve sayısı hastalarımızın hastalığına göre değişmektedir.

    Akupunktur tedavisi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmamaktadır.

2.Proloterapi Polikliniği :


    Proloterapi iyileşmeyi uyarmak üzere tasarlanmış bir tedavi yöntemidir. Çeşitli irritan solüsyonlar hasarlanmış doku onarımını desteklemek için ligaman, tendon ve eklem içine enjekte edilir. Enjekte edilen proliferatif solüsyonlar eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon (yangı) oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu yangısal (enflamatuar) süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirir. Tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana gelir. Bunu takiben eklem, tendon, ligament ve kas ağrıları tedavi edilir. 
1940‘lı yıllarda Amerikalı Dr George S. Hackett tarafından bulunmuş, daha sonra Dr Hackett ve Dr Hemwall tarafından geliştirilip ilerletilmiş bir tedavi yöntemidir Kaç seans yapılacağını hastanın ve hastalığının durumu belirler ve birçok faktöre bağlıdır. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterlidir, bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir. Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması iyileşme süresini uzatır.
Enjeksiyonlar 3-4 haftada bir yapılmaktadır. Fakat doktorunuz tedavinin seyrine göre bu süreyi 6-8 haftaya kadar uzatabilir.
Burkulma ve gerginliğe bağlı kronik ağrı,spinal bölgede kronik postural sorunlar,spor yaralanmaları, somatik rekurrent disfonksiyon, ağrı,kosta dislokasyonlarının neden olduğu tekrarlayan ağrı,OA, spondilosiz, spondilolistesis,boyunda ağrı ,dirsek tendinosizi,karpaltunel gibi rahatsızlıklarda oldukça başarılı bir  tedavi yöntemidir.

3.Nöralterapi Polikliniği :

    Nöralterapi, lokal anestezik madde kullanılarak uyarıların test edilmesi (teşhis) ve şikayetlere müdahale (tedavi) metodudur. Bu madde direk ağrı kesici olarak kullanıldığı gibi vejetatif sinir sistemine de etki eder ve iltihap giderici, tromboz azaltıcı ve kan akımını arttırıcı özelliktedir. Nöralterapi sorunun olduğu yerde ya da uzağında şikayetlere sebep olan bozucu alan veya bozucu alanların (nedbe, diş vb.) bulunmasında da kullanılır. Kas iskelet sisteminin akut veya kronik ağrılı durumları,migren,lenf dolaşım bozuklukları,kabızlık,şişkinlik gibi mide bağırsak rahatsızlıkları,hormonel dengesizlikler,huzursuz bacak sendromu ve allerjik hastalarda ,cerrahi girişim sonrası başlayan ağrılarda,nevraljilerde, sağlıklı insanlarda ise vücudun toksinlerden arındırılması ve anti-aging amacıyla uygulanabilir.

4.Hacamat (Kupa Uygulaması) Polikliniği :

   Kupa Uygulaması; Kan dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ile belli vücut noktalarında bölgesel vakumla beraber yüzeysel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa uygulamasına verilen addır.

    Yaş Kupa Uygulaması, deri altındaki birikmiş, damarda dolaşmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktiği noktada ilgili organa zarar veren pis kanın ve toksik maddenin vücuttan dışarıya atılması işlemidir. Bu işlem tarihte eskiden hayvan boynuzları ile şimdi ise bardak veya daha teknik bir şekilde plastik havalı vakumlar ile yapılmaktadır. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın, vakumlama ile yapıldığı için mikropların deri altına veya damara gitmesi ihtimali çok düşüktür.

  
     Hekim, Yaş Kupa Uygulaması yapılacak bölgeyi genelde bistüri / jiletle ince ince keser veya lanced pen (kan şekeri ölçmek için parmakları delen kalemler) ile ilgili bölgeyi deler ve vakumla kılcal kanı boşaltır. Yaş Kupa Uygulaması normal şartlarda damardan kan verme işlemi ile kıyaslanamaz. Çünkü kan verme işleminde temiz kan kollardan alınır. Ama bu uygulamada ise hem deri altından hem toplardamardan hem atar damardan pis kan ve toksik madde alınır.


    Yaş Kupa Uygulaması kan ile alakalı bir işlem olduğu için vücuttaki kirli kanı almakla kandaki toksinler ve kullandığımız ilaçlardan dolayı kanda bulunan ve bize zarar veren maddeler tehlikesiz bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

     Yaş Kupa Uygulaması ile insanlar; anında tesir gösteren, emin, tehlikesiz, yan tesirsiz ve ucuz bir şekilde tedavi olma imkânı bulurlar. Yaş Kupa Uygulaması ile tedavi olunan hastalıkların bazıları şunlardır.

 • Baş ağrısı, yarım baş ağrısı ve sinüzit,
 • Tembellik, uyku fazlalığı,
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı,
 • Prostat ve cinsel zayıflık,
 • Sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), diz ağrısı, yanlarda uyuşukluk,
 • Hormon bozukluğu,
 • Yumurtalık hastalıkları, vb gibi benzer birçok kadın hastalığı.

Yaş Kupa uygulamaları, konunun uzmanı veya yetkilendirilmiş sertifika sahibi hekimlerce yapılmaktadır.

Tedaviye başlamadan önce hastaların alerjik durumlarının olup olmadığını ve sistemik rahatsızlıklarını (kalp, şeker, tansiyon vb), bulaşıcı bir hastalığı (hepatit gibi), varsa kullandığı ilaçları hekimiyle paylaşması zorunludur. Hekim, gerekli gördüğü takdirde diğer branşlardan konsültasyon isteme hakkına sahiptir.

    Hacamat (Kupa uygulaması)  tedavisi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmamaktadır.

 

 

5.PRP (Plateletricplasma)  Polikliniği :

   Temelde vücudun kendi kendini onarma özelliğini baz alan bir tedavi yöntemidir. Pıhtılaşma sürecinde vücut, gerekli olan bölgeye pıhtı hücrelerini toplar ve tamire başlar.Kişilerden alınan kanın santrifüj edilmesi sonrası alınan kan pıhtılaşma yani onarma özelliği açısından gelişmiş bir yetiye sahip olur. Bu noktada eğer kan gençleştirmenin yapılması istenilen yere enjekte edilirse bölge yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı savaşmaya başlar ve o bölgede ciltte istenmeyen olumsuz etkiler giderilir,onarım başlar.

    PRP (Plateletricplasma) tedavisi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmamaktadır.


6.Ozon Tedavisi Polikliniği:

Ozon Nedir?

Ozon, oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan,fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen bir gazdır.

Ozon Tedavisi Nedir?

Günümüzde Diyabet (Şeker Hastalığı) Hipertansiyon ve Kronik Hepatit tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan Ozon tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrılarıkireçlenmelerbel ve boyun fıtıklarıfibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde genelde uygulanan, klasik fizik tedavi yöntemlerinden (sıcak, soğuk, elektrik akımları, ses dalgaları, vb) çok daha etkili bir tedavidir. Özellikle akupunktur ile kombine bir tedavi programı izlendiğinde daha kısa sürede ağrılar azalır ve kalıcı iyileşme sağlanır. Bu tedavi ile eklemlerde yer alan kıkırdak dokular hızlı bir iyileşme sürecine girer, kan dolaşımı hızlanır, hücrelerin salgıladığı iyileştirici enzimler ile hastalıklı hücreler iyileşme sürecine girer.

Kronik Yorgunluk,Bağışıklık Sistemi Zayıflığı,Romatizmal Hastalıklar ,Sağlıklı Yaşlanma,Sağlıklı Zayıflama ve Kilo Verme,Detoks Etkisi,Antikansorejen etki,Kas-İskelet Sistemi Ağrıları,Antimikrobik Etki,Damar Hastalıkları,Şeker Hastalığına Bağlı Ayak Yaralarının Tedavisi,Metabolizmanın Düzenlenmesi,Vücutta Enerji Artışı,Dokuların Oksijene Doyurulması,yara İyileşmesinin Hızlandırılması,Anti-Aging Etki gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.

Ozon Tedavisinin Yararları

 1. Daha temiz,yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt,
 2. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir,enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,
 4. Damarları (arterve venler) yeniler,tansiyonun düzelmesini sağlar,
 5. Kan ve Lenf sistemini temizler,
 6. Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,
 7. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır,esnekliğini arttırır,
 8. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,
 9. Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
 10. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,
 11. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,
 12. Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1-)  Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye enjekte edilir.

2-) Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.

3-) Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.

4-) Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine enjekte edilir.

  

Ozon Tedavisi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmamaktadır.